Nitrós motor hibaelhárítás

Nitrós motor hibaelhárítás – mit tegyünk, ha nem indul vagy rosszul működik?

Minden robbanómotorral szerelt modell tulajdonosa előbb utóbb találkozik a problémával, amikor nem indul be a modellmotor, avagy beindul, de teljesítménye csapnivaló, folyamatosan leáll, akaratunk ellenére felpörög, egyszóval nem úgy működik, ahogy azt mi szeretnénk.

Mai cikkünk segít végiggondolni, hogy ezeknek a hibáknak mik lehetnek az okai, mi az, amit ellenőriznünk kell, annak érdekében, hogy modellmotorunkat működésre bírjuk. Nitrós motor hibaelhárítás részletei…

Akkumulátor alapok

Ebben a cikkben az akkumulátorokról lesz szó, mert úgy érzem, hogy ebben a témában a kevésbé járatos modellezők, érdeklődők könnyen elveszhetnek. Túl sok a rövidítés, varázsszó, amiről első olvasásra nem feltétlenül derül ki, hogy mit is jelent, illetve mire is jó az az akkumulátor, amire azt ráírták. Akkumulátor alapok részletei…

VolantexRC – Vector 70 RTR hajómodell

Szerencsénkre vízfelületben hazánkban nincs hiány, így egy jó kis hajómodell kellemes kikapcsolódást nyújthat bárkinek! Arról már nem is beszélve, hogy esetleg barátainkkal összefogva és egyforma hajókkal indulva remek kis vízparti versenyt hozhatunk össze néhány hajómodell segítségével. VolantexRC – Vector 70 RTR hajómodell részletei…

HPI Bullet Flux MT – elektromos, RTR, 1/10-es méretarányú, Monster Truck modellautó

A HPI Bullet sorozatának Monster Truck verziója lesz a mai bemutató alanya. Ez nem egy új modell, korábban is volt MT verzió a modellből, sőt, ebből a verzióból nitrós, robbanómotoros kiadás is létezik. Mint a HPI modellek általában, ez is egy jó minőségű, jól megtervezett modell, így nem a legolcsóbbak közé tartozik, jóllehet, mint minden műszaki cikkre, ezekre is igaz, hogy a picivel drágább modellek sokkal jobban bírják a gyűrődést, kevesebbet kell rájuk költeni hosszabb távon.

HPI Bullet Flux MT – elektromos, RTR, 1/10-es méretarányú, Monster Truck modellautó részletei…

Izzítógyertyák

Izzítógyertyák

Akik robbanómotoros meghajtású modellekkel, azokon belül is pedig alkoholos motorokkal, vagy közismertebb néven nitrós modellmotorral meghajtott modellt használnak, előbb vagy utóbb megismerkednek a modellmotor egyik fontos alkatrészével, az úgynevezett izzítógyertyával.

A nitrós modellmotorokban nincs motorvezérlés vagy egyéb elektronika, amelyek a külső hőmérséklet, páratartalom, motorállapot, motorhőmérséklet, terhelés változásainak figyelembevételével az ideális keveréket és gyújtási időpontot beállítaná, így erről nekünk kell gondoskodnunk. Amennyiben nem az ideális izzógyertyát használjuk, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy motorunk nehezen indul, erőlködik, nem adja le az elvárható teljesítményt, folyamatosan teszi tönkre a gyertyákat, illetve, egy rossz izzítógyertya miatt az amúgy megfelelően beállított karburátort is eltekergetjük, mert azt gondoljuk, hogy a beállításaink rosszak. Izzítógyertyák részletei…

Dróncenter – Blog a drónokról

dróncenter
www.droncenter.hu

Mit érdemes tudni a drónokról?

Általában a pilóta nélküli, távolról irányított repülőgépeket nevezik drón-nak. Eleinte ezek elsősorban katonai célokra alkalmazott légi járművek voltak, melyek önállóan repültek vagy távolról irányították őket.

Napjainkra a civil életben is elterjedtek ezek a gépek. Egy komolyabb modellboltban több változatot is találhatunk belőlük az egész egyszerű modellektől, az akár több 10 kg felemelésére képes 8-10 vagy több motoros drónokig.

A választék hatalmas, az egyes típusok tudása változatos, a kezdő, játék szinttől egészen a legprofibb, filmforgatásoknál, határvédelemnél és még számos területen is használt, bonyolult modellekig bezárólag.

A téma iránt érdeklődők figyelmébe ajánlom testvérblogunkat, a Dróncentert!

 

Az R/C nitrós robbanómotor beállítása

Az R/C nitrós robbanómotor beállítása

Rövid idő alatt eljut minden kezdő modellező oda, hogy állítgatnia kell(ene) a karburátorán, annak érdekében, hogy a nitrós robbanómotor beállítása megfelelő, vagyis annak teljesítménye optimális legyen. A gyári beállítások általában csak a bejáratás idejére jók, a “manuálok” pedig sajnos sokszor elég szűkszavúan nyilatkoznak a további lépésekről, illetve egyes gyártók a bejáratáshoz szükséges beállításokat adják meg, mások pedig az optimális értékeket. Ezutóbbi esetben dúsítani kell a keveréket, de célszerű a legelső indítás (bejáratás) előtt ellenőrizni a pozíciókat. Az alábbi leírás ebben próbál némi segítséget nyújtani.

Kezdetnek egy kép a nitrós robbanómotor beállításáról a karburátoron, hogy lássuk is kb. miről beszélünk: Az R/C nitrós robbanómotor beállítása részletei…

Nitrós robbanómotorok

Nitrós robbanómotorok felépítése és működése

Abban a pillanatban, amikor eldőlt, hogy inkább robbanómotoros, mint elektromos meghajtású modellt szeretnénk, nem árt, ha meg is ismerkedünk ezeknek a motoroknak a működésével. Sokszor hallom, hogy „benzines” a modell, avagy azt is, hogy „nitrós” a modellmotor. Tegyük is ezt mindjárt rendbe, mert egyik sem fedi a valóságot teljesen.

Modellünk meghajtásáról legtöbbször 3 féle motor gondoskodhat. Benzinmotor, elektromos motor vagy alkoholos motor. Mi, jelen cikkünkben a modellezésben leginkább elterjedt, kis hengerűrtartalmú, alkoholos robbanómotorokkal foglalkozunk. Nitrós robbanómotorok részletei…

Hogyan válasszunk modellt? – 4., befejező rész

A sorozat I. részében nagy általánosságban megnéztük, milyen kérdéseket kell feltennünk magunknak, hogy első modellünk kiválasztása könnyebb legyen, és a döntés időtálló, lehetőségeinek és elvárásainknak megfelelő is legyen ugyanakkor.

A II. részben azt néztük meg, hogy mi alapján érdemes eldönteni, hogy a választott modellünk elektromos meghajtású, vagy robbanómotoros modell legyen.

A sorozat III. részében az RTR és egyéb rövidítések jelentését, és így annak eldöntését vizsgáltuk, hogy a kiválasztott modellből melyik verzió lehet számunkra a leginkább megfelelő. Lehet, hogy azonban még mindig kérdés, hogy hogyan válasszunk modellt?

Ezért a IV., mai részben pedig egyéb, megfontolásra érdemes kérdéseket feszegetünk.

Hogyan válasszunk modellt? – 4., befejező rész részletei…